Sanlıurfahaber

Güvenç: Rabia'yı 103 STK İstedi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Rabia Meydanı ile ilgili alınan meclis kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2014-05-15 11:02:44 eklenmiş ve 1009 kez görüntülenmiştir.
İktidarın ve muhalefetin büyük katılım gösterdiği meclis kararında oy çokluğuyla Eski 
Hükümet Konağının bulunduğu alana Rabia Meydanı ismini verdiğini söyleyen Başkan Güvenç, “Bunun gerekçesi ilimizdeki toplam 103 Sivil Toplum Örgütünün talepte bulunmasıdır. Bu talep meclisimizin gündemine getirildi. Mecliste yapılan müzakereler sonucu ifade ettiğim gibi böyle bir karar tecelli etti” dedi.
 
Alınan kararın benimsenmeme, muhalif olma ve eleştirilebileceği gibi yargıya da taşınabileceğini belirten Başkan Güvenç, “Gelinen noktada tüm demokratik toplumlardaki gibi herkesin birbirinin hakkına hukukuna riayet etmek, kişilik haklarına saygı göstermek zorundadır. Şehrin Parlamentosu konumunda olan bir meclisin aldığı kararla ilgili konuşurken, insanların çok dikkatli olması gerekir. Hakaret içeren sözcükler asla kullanılmamalıdır. Bunun karşılığı yargıda tazminat davasına muhatap olmaktır. Bunları söyleyene de yakışmadığını düşünüyorum. Belki bir anlık heyecanla ve öfkeyle verilmiş bir demeçtir. Meclisimizin iradesine saygıya davet ediyorum herkesi” dedi.
 
Başkan Güvenç, “Topçu Meydanı Aynen Yerinde”
 
Rabia Meydanının Topçu Meydanının yanındaki Eski Hükümet Konağının alanına verilen bir ad olduğunun altını çizen Başkan Güvenç, “Topçu Meydanımız aynen yerinde muhafaza edilmiştir. Şanlıurfa’nın zaferini simgeleyen Topçu Meydanıyla Mısır’daki halk iradesini ve özgürlüğü egemen kılma mücadelesinin simgesi olan Rabia Meydanı birbirine yakışmıştır. Toplumumuzun talebiyle, Meclisimizin kararı ve kabulü bu yöndedir. Yargıya gidilebilir, eleştirilebilir biz bunun doğru olduğunu düşünüyoruz. Meclisimizin kararını saygıyla karşılanması gerektiğini düşünüyoruz. Hz. İbrahim’in memleketine kimsenin Rabia Meydanını çok görmemelidir diye düşünüyoruz” dedi. 
 
Başkan Güvenç, “Milli İradenin Tüm Ülkelerde Tecelli Etmesini İstiyoruz”
 
Mısır’daki olayların üzerinden çok zaman geçmemesine rağmen halk iradesinin, milli egemenliğin ve özgürlüğün sembolü haline geldiğini dile getiren Başkan Güvenç, “Dünyada sembol haline geldi. Bu sadece Başbakanımızın ve belirli grupların meselesi değildir. Aydın, insan ve Müslüman olarak biz, halk iradesine saygının gelişmesini; Milli iradenin tüm ülkelerde tecelli etmesini istiyoruz. Rabia’da bu anlamda tüm dünyada dalga dalga heyecan uyandırmıştır” şeklinde konuştu.
 
Kılıç, “Yapılan Açıklama Talihsizlik”
 
AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Kılıç ise, Yahya Demirkol’un Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla ilgili yaptığı açıklamayla ilgili olarak şunları söyledi; “Büyükşehir Belediyesinin Meclis üyelerini ‘Yalakalık’la itham etmesi etik ve şık olmamıştır. Oysaki mecliste alınan bu karar; AK Partili ve BDP’li Meclis üyelerinin  ekseriyetinin iradesi sonucu alınmış bir karardır. Meclisin aldığı bu kararın iptali için hukuki yollara başvurmak tabiî ki demokratik toplumlarda tüm bireylerin yasal hakkıdır. Ancak bu hak kimseye hakaret etme nezaketsizliğinde bulunma özgürlüğü vermez. Bu talihsiz açıklamayı bir hukukçu olarak, bu karara imza atan tüm meclis üyeleri adına kınıyor ve takdiri kamuoyuna bırakıyorum” dedi.
 
KAYNAK : SANLİURFA.COM
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kirdjali Haber Sitesini Nasil Buldunuz?
Cok Guzel
Guzel
Fena Degil
Kotu
Cok Kotu

Radyo Varna Resmi Web Sitesi
© Copyright 2016 RadyoVarna.Com. Tüm hakları saklıdır.
WEB SITELERIMIZ
Vdsservers.Com
Nilsat.TV
Video
Nilsat
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

dostcan