Sanlıurfahaber

Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına protesto hazırlığı

Hükümetin Kapitan Andreevo sınır gümrüğünün de bağlı olduğu, Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nü kapatma teklifini onaylaması halinde protestolar düzenleneceği açıklandı. Bu teklif yaklaşık iki hafta önce Bulgaristan Devlet Güvenlik Ajansı (DANS) ve İçişleri Bakanlığı (MVR) tarafından Kapitan Andreevo gümrüğüne düzenlenen baskın operasyonu ve tüm vardiyanın tutuklanması sonrasında yapıldı.
Bu haber 2016-01-04 10:24:42 eklenmiş ve 24721 kez görüntülenmiştir.

Svilengrad Meclisi, Kapitan Andreevo sınır gümrüğünün de bağlı olduğu, Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına karşı bildiri kabul etti. 

Meclis Başkanı Nikola Dinkov, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına karşıyız. Hükümet teklifinin gerekçeleri yersizdir, yolsuzluk uygulamaları son 25 yılda Bulgaristan’ı yöneten tüm hükümetler tarafından oluşturulup ayakta tutuldu” dedi. 

Meclis başkanının ifadelerine göre Svilengrad Gümrük Müdürlüğü bölgede en büyük işveren ve kapatılması çok sayıda insanın geçim kaynağını elinden alacak. 

Dinkov, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün faaliyetlerine son verilip, gümrük evrak işlemlerinin Filibe (Plovdiv) Gümrüğü veya Burgaz Gümrüğü tarafından yapılması yolsuzluk uygulamalarına son vermeyecek ”dedi. Tekliften vazgeçilmediği takdirde belediyecilerin Yılbaşından sonra imza kampanyası başlatacaklarını, Bakanlar Kurulunun teklifi ele aldığı oturum sırasında ise Kapitan Andreevo Sınır Kapısını kapatacaklarını belirtti. 

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, aralık ayının ortasında yaptığı açıklamada, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nü kapatmamızın nedeni Gümrükler Ajansında insan kaynaklarının daha iyi yönetilmesine imkan verecek yapısal değişiklikler yapılmasıdır. Bununla Kapitan Andreevo Sınır Kapısının kapasitesinde pek değişiklik olmayacak. Bu fikrimizin gerçekleştirilmesini seçim propagandası olarak kullanılmaması için kısa bir zaman için erteledik. Ocak ayında bu girişimi gerçekleştirmeyi planlıyorduk, ancak bu kararı hızlandırmak için sebep doğdu” diye belirtti.

Bu değişiklikle gümrük görevlilerinin ne şekilde faaliyetinin iyileştirileceği sorusu üzerine Goranov, şu anda Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nde görevlilerin bir kısmının merkezi gümrük yönetiminde angaje edileceğini izah etti. 

Avrupa’da uygulandığı gibi sahada elde edilen verilerin kötüye kullanılmasının engellenmesi için orada belgelerin taranmasından elde edilen sonuçların merkezden yönetimini sağlayan bir birim oluşturulacak. 

Bunun yolsuzluğa karşı bir önlem olup olmadığı sorusuna Goranov, genel olarak sınır kapılarında elde edilen verilerin merkezi analizi yapılması halinde mutlak surette yerel düzeyde görevi kötüye kullanma fırsatlarının azaldığını söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kirdjali Haber Sitesini Nasil Buldunuz?
Cok Guzel
Guzel
Fena Degil
Kotu
Cok Kotu

Radyo Varna Resmi Web Sitesi
© Copyright 2016 RadyoVarna.Com. Tüm hakları saklıdır.
WEB SITELERIMIZ
Vdsservers.Com
Nilsat.TV
Video
Nilsat
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

dostcan