Sanlıurfahaber

KÜLTÜR ENDÜSTRİSİ" MASAYA YATIRILDI

Dünyada ve Türkiye'de her geçen gün artarak milyarca dolarlık hacme ulaşan "Kültür Endüstrisi" İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı (iTVF 2014)'nda masaya yatırıldı.
Bu haber 2014-06-13 14:18:43 eklenmiş ve 15674 kez görüntülenmiştir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Ş. Abdurrahman Çelik'in moderatörlüğünde, Kerem Çatay, Yiğit Şardan, Bülent Forta ve Birol Güven'in katılımı ile etkinliğin ilk gününde gerçekleşen oturumda kültür politikaları, kültür yönetimi ve telif hakları gibi birçok kavram tartışıldı. Televizyon dünyasını, içerikten teknolojiye kadar her konuda ele alan organizasyonda Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla Yeşilçam Sineması’nın emektarları da ödüllendirildi.
 
Yayıncılık endüstrisinin yerli ve yabancı yüzlerce kurumunun yanı sıra binlerce profesyonelini bir araya getiren İstanbul Televizyon Forum ve Fuarı iTVF 2014, konularında dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor. Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) önderliğinde ikinci kez düzenlenen TV endüstrisinin tüm dinamiklerini TV Market, Yayıncılık Teknolojileri Fuarı ve Forum olmak üzere üç ana etkinlik altında bir araya getiren iTVF 2014’ün ilk gününde “Kültür Endüstrisi” masaya yatırıldı. 

Dünyada ve Türkiye’de sosyal ve ekonomik alandaki etkileri günden güne artarak milyarlarca dolarlık hacme ulaşan "Kültür Endüstrisi" ve kültür politikaları, kültür yönetimi ile telif hakları gibi birçok önemli kavram tartışıldı. “Kültür Endüstrisi (Üç Yanlış Bir Doğru)” adlı kitabında konuyu derinlemesine irdeleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Ş. Abdurrahman Çelik’in moderatörlüğünü üstlendiği panele Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay, Yaratıcı Endüstriler Konsey Derneği (YEKON) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan, MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ve Mint Prodüksiyon Yapımcı-Senaristi Birol Güven katıldı.

“DİZİLER DAHA ÇOK DİNLENİYOR”
Panelde popüler kültür ve dizilerin insanlar üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten Mint Prodüksiyon Yapımcı-Senaristi Birol Güven, son yıllarda yerli-yabancı sinemaların yanı sıra artan dizilerle birlikte en çok ekran karşısındaki seyircilerin geliştiğini ve sadece bir dizi ile yetinmediğini belirtti. Güven “Son yıllarda gelişen teknoloji, internet ve sosyal medya ile izleyiciler bir taraftan dizi ya da film izlerken diğer yandan sosyal medyada yorum yazıyor ya da oyun oynayabiliyor. Yani seyirci yapımları kulağıyla takip ediyor. Biz de bu yüzden bir anlamda kulağa oynuyoruz” dedi.
 
“HEM TEKNİK, HEM OYUNCULUK KALİTESİ ARTTI”
Ay Yapım CEO’su Kerem Çatay ise birkaç yıl öncesine kadar yurt dışında Türk dizilerine karşı bir çekince olduğunu, şimdilerde ise durumun tamamen değiştiğini söyledi. Çatay, “Hangi ülkede yayınlanırsa yayınlansın, yeni bir dizi izleyici çekebiliyorsa öncelikle komşu ülkelerde satın alınıyor. Türk dizileri bu anlamda ciddi bir yayılım sağladı. Türkiye’deki dizi sektörü son 10-15 yılda hem teknik, hem de oyunculuk kalitesi anlamında önemli gelişmeler kaydetti. Yatırımlar artırıldı ve yurt dışındaki işleri artık daha yakından takip ediliyor. Bu dünya standardizasyonunu yakalamada önemli bir adım” açıklamasını yaptı.

Oturumda Türkiye’nin Osmanlı mirasıyla farklı etnik ve dini kültürlerden oluşan toplum yapısıyla müthiş bir kültür ülkesi olduğunu söyleyen MÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Forta ise bu önemli kültür mirasının henüz bir kültür endüstrisi başarısına ulaşamadığına değindi. Sektörde önemli gelişmeler olduğunu söyleyen Bülent Forta, sözlerini şöyle sürdürdü; “Teknolojiden, çekim tekniklerine ve oyunculuğa kadar sektörün birçok alanında gelişme olduğu muhakkak. Ancak bunun büyük bir kültür endüstrisine dönüştüğünü söylemek için erken. Çünkü hayat bulan girişimlerin tam anlamı ile kayıt altına alınmasıyla, sektör çok daha iyi ölçümlenebilir hale gelecek. Bu sayede de kültür endüstrisinin ne denli önemli bir ekonomi yarattığı gözler önüne serilebilecek”.
 
Türkiye’de üretilen kültür endüstrisi ürünleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Yaratıcı Endüstriler Konsey Derneği (YEKON) Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan, fikir hakları konusundaki gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Toplantıda eser haline dönüşmeyen fikirlerin korunması konusuna da değinen Şardan, Türkiye’nin kültür endüstrisi ile dünyaya açılmasında fikri hakların korunmasının hayli önemli olduğuna dikkat çekti. Oturumun moderatörü Dr. Ş. Abdurrahman Çelik ise fikri haklar konusundaki mevzuatın yalnızca ülkemizde değil, dünyada da önemli bir gündem maddesi oluşturduğunu, bu konuda ‘Uluslararası Telif Sözleşmesi’nde dahi önemli boşluklar bulunduğunu ifade etti. Çelik öte yandan telif hakları konusundaki bu boşlukların Avrupa’da başlayan özel hukuka dayalı yaptırımlarla aşılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

YEŞİLÇAM’IN EMEKTARLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ
Yayıncılık sektörüne yön veren profesyonellerin katılımıyla gerçekleşen organizasyonda Türk sinemasının 100. yılı dolayısıyla Yeşilçam’ın emektarları da ödüllendirildi. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende; Vedat Türkali, Ertem Göreç, Safa Önal, Mehmet Dinler, Ülkü Erakalın, Aram Gülyüz, Necip Sarıcı, Yılmaz Atadeniz, Memduh Ün ve Duygu Sağıroğlu’na 100. yıl onur ödülü verildi. 

Ödül töreninde konuşan SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz, Türk sinemasını 100 yıllık bir öykü olarak tanımladı. Güleryüz, “Çok önemli başarılara imza atmış bir sinema tarihimiz var. Bugün bizim için çok onurlu bir gün. Çünkü bu öyküye katkı sunmuş ustalarımız aramızda. Onlar onur ödüllerini alacaklar. Türk sinemasının nice 100. yıllarını diliyoruz” dedi. 
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz -Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kirdjali Haber Sitesini Nasil Buldunuz?
Cok Guzel
Guzel
Fena Degil
Kotu
Cok Kotu

Radyo Varna Resmi Web Sitesi
© Copyright 2016 RadyoVarna.Com. Tüm hakları saklıdır.
WEB SITELERIMIZ
Vdsservers.Com
Nilsat.TV
Video
Nilsat
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

dostcan